VALİ ÇİÇEK: “HER YERİNDE AYRI BÜYÜLENİYORUM”

VALİ ÇİÇEK: “HER YERİNDE AYRI BÜYÜLENİYORUM”

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek, Kayseri’nin muazzam bir hazinenin üzerinde kurulu bir şehir olduğunu belirterek “Geldiğim 16 günden beri Kayseri’nin sokaklarını dolaşıyorum, tarihi, turistik yerlerini geziyorum. Her birinde ayrı büyüleniyorum” dedi.

Kayseri Valisi Gökmen Çiçek ve Kayseri Büyükşehir Belediye Bakanı Memduh Büyükkılıç, UNESCO Geçici Dünya Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nde düzenlenen yürüyüşe katıldı. Etkinliğe İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürü Sibel Livdumlu, İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, daire başkanları ve vatandaşlar da katıldı. Yürüyüş öncesinde Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç eşleri ile birlikte Ağırnas Mahallesi’nde bulunan Mimar Sinan’ın doğduğu evi ziyaret edip, Ağırnas Yeraltı Şehri’nde incelemelerde bulundular.

Vali Çiçek ile Başkan Büyükkılıç daha sonra bir kafede vatandaşlarla bir araya gelerek sohbet etti. 1-7 Haziran Çevre Haftası kapsamında Koramaz Vadisi’nde Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü tarafından “81 ilde 81 Milyar Adım” sloganıyla, Türkiye genelinde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen çevre yürüyüşüne katılan Vali Çiçek ve Başkan Büyükkılıç, vadide yürüyüş yaparak, değerlendirmelerde bulundular.

“BU ŞEHİR MUHTEŞEM BİR HAZİNEN ÜZERİNDE DURUYOR”

Büyükşehir Başkanı Büyükkılıç’ın rehberliğinde Kayseri’yi tanıdığını ifade eden Vali Gökmen Çiçek, “Sabahın erken saatlerinden itibaren belediye başkanımızın rehberliğinde hem Kayseri’yi tanıyorum hem de Kayseri’nin muhteşem yerlerini görüyorum. Kayseri ile ilgili hikâyeler, efsaneler, tarihe mal olmuş, tüm Türkiye tarafından bilinen detayları öğreniyorum” diye konuştu.

Çevre Haftası kapsamında düzenlenen yürüyüşte vatandaşlarla da sohbet etme fırsatı bulduğunu ifade eden Vali Çiçek, “Bir kere daha anladım ki bu şehir başka bir şehir, bu şehir muazzam bir hazinenin üzerinde duruyor. Her yeri başka güzel, geldiğim 16 günden beri Kayseri’nin sokaklarını dolaşıyorum, tarihi, turistik yerleri geziyorum. Her birinde ayrı bir büyüleniyorum. Bugün de belediye başkanımızın gösterdiği yerler inanılacak gibi değil. O kadar muhteşem yer altı şehri gördüm, Turan, Ağırnas köyünü, Mimar Sinan’ın köyünü gördüm, her biri bambaşka güzeldi. Bizi buralarda çok sık göreceksiniz, buraların daha fazla tanıtımını yapacağız. Sadece Kayserililer değil, tüm Türkiye ve dünya üzerindeki insanlar gelip, bu muhteşem coğrafyayı görürler inşallah” diye konuştu.

“ÇEVREYİ KORUYALIM, YEŞİLİ KORUYALIM, DURMAYALIM, YÜRÜYELİM”

Büyükşehir Belediye Başkanı Büyükkılıç da, UNESCO Geçici Miras Listesi’ne giren Koramaz Vadisi’nin bu listede daimi olması için çalışma yaptıklarını vurguladı. Büyükkılıç, “UNESCO’nun Geçici Miras Listesi’ne girmiş olan vadimizi inşallah kalıcı olarak hayata geçireceğimiz çalışmalara çok değerli valimiz ile işbirliği halinde devam edeceğiz. Ağırnas’ımızın sıcak insanlarına, Turan’ımızın her zamanki sıcak yerli ve milli insanlarına, ayrıca bizlere yaptıkları ev sahipliğinden dolayı da teşekkür ediyorum. Çevreyi koruyalım. Yeşili koruyalım. Durmayalım yürüyelim” şeklinde konuştu.