Şehit İsmail Uygun ‘Ölümsüzler’ Programıyla Anıldı

Şehit İsmail Uygun ‘Ölümsüzler’ Programıyla Anıldı

KayseRadar şehitlerin şahadetinin yıl dönümüne özel Ölümsüzler programıyla vatan için can veren şehitleri anıyor. Programın beşinci bölümünde 20 Kasım 2008’de şehit olan İsmail Uygun ölümünün 14. yıl dönümünde anıldı.
1983 yılında doğan İsmail Uygun’un anne adı Sultan, baba adı Mürsel’dir. Diyarbakır’ın Lice ilçesinde görev yaptığı karakolun yemekhanesine bölücü terör örgütü mensubu hainlerce düzenlenmek istenen saldırıyı silah arkadaşlarıyla nizamiyede fark edip müdahale etmek istemeleri sonucu şehit oldu.
Kayseri’nin Melikgazi ilçesindeki Şehitliğe defnedilen İsmail Uygun, şahadetinin yıl dönümünde anıldı. KayseRadar, hazırladığı ‘Ölümsüzler’ programının beşinci bölümünde Şehit İsmail Uygun’un baba ocağına konuk oldu.
Hazırlanan bu bölüm; Kayserinet Youtube, Kayserimnet, Kayseradar, Radarkayseri Instagram, Kayserimnet, Radar Kayseri, Kayseri Radar Trafik Kaza Gündem Facebook hesaplarından paylaşıldı.


“BİZİM DÜNYAMIZ YIKILDI”
Şehit Babası Mürsel Uygun, oğlu İsmail’i evlendirdikten sonra Diyarbakır Lice Kayacık Karakolu’na askere gönderdiklerini, kısa dönem olarak gittiği askerliğinin bitmesine 45 günü kala oğlunun şehit haberini aldıklarını belirtti. Baba Uygun, “Askerler haber vermeye geldiler ama bizim dünyamız yıkıldı o anda. İsmail şehit oldu deyince biz neye uğradığımızı şaşırdık. Şehidi havaalanına uçakla getirmişler gittik çocuğumu getirdik. Dayanılacak gibi değildi Allah kimseye evlat acısı vermesin.” ifadelerini kullandı. Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü mezunu olan Şehit İsmail Uygun, evli bir çocuk babasıydı. Oğullarının şehit haberini aldıklarında çok acı çektiklerini anlatan Mürsel Uygun, “Şimdi çok şükür iyiyiz ama İsmail’im yok. Bir oğlum iki kızım var ama ne kadar da olsa onun tadını vermiyorlar. O çocuk bambaşka bir çocuktu çünkü abdestli namazlıydı. Biz ondan gece namazını ondan ögrendik.” dedi.


ŞEHİT OLACAĞINI HİSSETMİŞ
Şehit oğlu için ağıt yakan anne Sultan Uygun, “Dört çocuğum vardı iki oğlan iki kız İsmail üçüncüydü. Camiye kendi gitti. Kuran’ı kendi ögrendi. Hediye almak için çocuklara para toplardı. Dört çocuğum var ama İsmail içlerinde her şeyiyle ayrıydı.” dedi. Oğlunun askere giderken küçük bir kutuya her şeyini koyduğunu, okuduğu Kuran’da kaldığı yeri ‘gelirsem okurum gelmezsem siz okuyun’ diye not aldığını aktaran anne Uygun, “Kimden ne almış ne almamış hepsini not almış. Giderken gerçekten demek ki hissetmiş. Şehit olacağım diye gitmiş ama biz anlamamışız. Şunu yapın, bunu yapın diye vasiyet bırakmış.” şeklinde konuştu. Sultan Uygun, oğlunun üniversitede burs olarak aldığı paranın geri ödemeli olduğunu askere giderken ailesinin zorluk çekmemesi için ödeyip gittiğini söyledi.


EKMEK ARABASIYLA SALDIRI YAPILMIŞ
Oğlunun şehit olduğu gün askerlerin yemekte olduğunu o sırada oğlu ve arkadaşlarının nizamiyede nöbette olduklarını aktaran Mürsel Uygun, bölücü terör örgütünün karakola her zaman ekmek getiren arabayı gasp ederek saldırdığını anlattı. Ekmek aracının her zamanki rutininden farklı davrandığını anlayan askerlerin araca müdahale etmek için mevziden çıktığını ifade eden baba Uygun, aracın bomba yüklü olduğunu ve içinde bulunan dört kişinin askerlere bombalı saldırıda bulunduğunu söyledi. Saldırı sırasında oğlu İsmail ve yanındaki arkadaşının şehit olduğunu belirten şehit babası Uygun, müdahale edilmediği takdirde yemekhaneye ulaşabilecek aracın oradaki tüm askerleri şehit edebileceğini kaydetti.
“OĞLUMU RÜYAMDA GÖRDÜM”
Baba Mürsel Uygun, “Oğlumu rüyamda gördüm. Yani o kadar iyi ki öyle pek yanıma da yaklaşmıyor ama gülüyor. Ben sabah bir kalktım ki İsmail yok.” dedi. Baba Uygun, gördüğü rüyanın oldukça gerçek olduğunu fakat uyandığında oğlunun yanında olmadığını aktardı. Anne Sultan Uygun ise rüyalarında oğluna sarıldığını gözünü çevirince oğlunun kaybolduğunu ifade ederek bir rüyasını şu sözlerle anlattı: “Geldiysen daha gitmeyeceksin dedim sıkı sıkı sarıldım. Göndermeyeceğim gözümü çevirince gidiyorsun dedim. Nasıl olduysa yine bırakıp gitti.”