KAYBİS ile sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı

KAYBİS ile sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve Türkiye’nin ilk bisiklet paylaşım sistemi olan KAYBİS, 51 noktada 650 bisiklet, sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe katkı sağlamaya devam ediyor.

Avrupa Haraketlilik Haftası, Avrupa Birliği Parlamentosu tarafından 2002 yılından itibaren yürütülmekte ve dünya genelinde her yıl 16 – 22 Eylül tarihleri arasında kutlanıyor. Avrupa Hareketlilik Haftası kutlamaları ve etkinliklerinin amacı kamu idarelerini ve ilgili tarafları sürdürülebilir ulaşım politikaları geliştirmeye, çevreci yaklaşımları benimsemeye teşvik etmenin yanı sıra halkta da farkındalık oluşturuluyor. Bu kapsamda Kayseri Bisiklet Paylaşım Sistemi (KAYBİS), kentte sağlıklı ve sıfır emisyonlu hareketliliğe büyük destek sağlıyor.

55 istasyon, 34 kilometrelik raylı sistem hattı ile günde yaklaşık 120 bin yolcuya hizmet veren Kayseri Ulaşım A.Ş., yeni eklenecek 2 hat ile hizmet kapsamını genişletecek ve şehirdeki hareketliliği düşük emisyonlu modlarla sağlamaya büyük bir adım daha atmış olacak. Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan Kayseri Ulaşım A.Ş. Kayseri Bisiklet Paylaşım Sistemi KAYBİS ile de kentte 51 noktada 650 bisikleti vatandaşın hizmetine sunuyor. KAYBİS, ayrıca 8 şehirde de benzer uygulamayı hayata geçirdi. KAYBİS sistemi, Kayseri’nin dışında Muğla, Mersin, Malatya, Yozgat, Aksaray, Kilis, Kırklareli ve Gaziantep’te Kayseri Ulaşım A.Ş tarafından kurulup, hizmet veriyor.