KANİŞ ESERLERİNİN RESTORASYONU VE TANITIMI İÇİN SOFYA’DA TOPLANTI YAPILDI

KANİŞ ESERLERİNİN RESTORASYONU VE TANITIMI İÇİN SOFYA’DA TOPLANTI YAPILDI

Kayseri Büyükşehir Belediyesi ile Avrupa Birliği, ‘Ortak Kültürel Miras Hibe Programı’ toplantısı düzenlendi. Toplantı, Türkiye ile AB-II arasında Koruma ve Diyalog (CCH-II)” çağrısı kapsamında başvurduğu Kültepe-Kaniş Karum ile ilgili yapılacak olan ve Avrupa Birliği tarafından kabul edilen iki ayrı proje için Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da gerçekleştirildi.

Kayseri Müzesi’nde bulunan eski Kaniş eserlerinin restorasyonu ve tanıtımı için sürdürülebilir Türk- İtalyan ve Yunan ortak projesi ile eski Kaniş Kültürel Mirası ve Kültepe Kazılarının 70 Yıllık Hikâyesinin Dijitalizasyonu için Sürdürülebilir Türk-Bulgar Ortak Projesi” Avrupa Birliği’nce kabul edildi. Sofya’da düzenlenen Türk-Bulgar Ortak Projesi toplantısına, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman katılım sağladı. Toplantıya aynı zamanda Elcuman’a Tarihçi Yazar Halit Erkiletlioğlu, Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, Kent Tarihi ve Tanıtımı Başkanı Gürcan Senem ile proje ortaklarından Diana Kasmetska, Prof. Dr. Diana Gergova da eşlik etti.

150 BİN EURO BEDELLİ PROJE

150 bin Euro bedeli olan proje toplantısında, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman kısa bir sunum yaptı. Proje ortaklarından olan Belsin Vakfı Başkanı Halit Erkiletlioğlu ve Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu ise Kayseri ile Kültepe tarihi hakkında detaylı bilgiler verdi.

Toplantı sonunda Bulgar akademisyen ve arkeologlar Kayseri tarihi ve yapılan kazılar hakkında destek veren sözler iletirken Kayseri Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı ‘Zenginlikler Şehri Kayseri’ adlı tanıtım filmi katılımcılara izletildi.