BOKS ANTRENÖRÜ ÖZTÜRK: “ÇOCUKLARA BİR ‘AMAÇ’ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ”

BOKS ANTRENÖRÜ ÖZTÜRK: “ÇOCUKLARA BİR ‘AMAÇ’ VERMEYİ HEDEFLİYORUZ”

Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Boks Antrenörü olan Aybüke Sultan Öztürk, yaz spor okulları bünyesinde eğitim veren Boks branşı hakkında bilgi verdi. Öztürk çocuklara bir amaç vermeyi hedeflediklerini söyledi.

Kayseri Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünde Boks antrenörlüğü yapan Aybüke Sultan Öztürk, yaz spor okulları kapsamında sürdürülen faaliyetler hakkında bilgi verdi. Amaçlarının, çocukları sokaktaki kötü alışkanlıklardan ve hareketsizliğe karşı obezite gibi hastalıklardan uzak tutmak olduğunu söyleyen Öztürk, “Buse Naz Sürmeneli ve Hatice Akbaş gibi kadın sporcularımız dünya derecesi yaptıktan sonra insanların gözünde boks bir erkek sporudur kalıbı yavaş yavaş yıkılıyor. Kadın sporcularımızda da artış söz konusu oluyor” dedi.

Pandemi döneminde çocukların evde hareketsiz kalarak kilo aldığına dikkat çeken Öztürk: “Erciyes Üniversitesi Boks Antrenörlüğü mezunuyum. Yaklaşık bir on yıldır bu sporun içerisindeyim. Gençlik ve Spor antrenörüyüm. Yaklaşık dört yıldır da Gençlik ve Spor’a bağlı bu kurumda boks antrenmanlarına devam ediyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bünyesinde olarak, okulların kapanması ile birlikte çeşitli branşlarda örneğin boks, Kick Boks, Muay Thai, halter, eskrim, okçuluk olmak üzere aklınıza gelebilecek her branşlarda gençlerimize hizmet vermeye çalışıyoruz. Yakın zamanda dünya derecesi alan kadın sporcularımız var. Buse Naz Çakıroğlu, Buse Naz Sürmeneli ve Hatice Akbaş gibi kadın sporcularımız dünya derecesi yaptıktan sonra insanların gözünde boks bir erkek sporudur kalıbı yıkılıp daha çok kadın sporcularımızda da artış söz konusu oluyor. Kayseri’de boksa ilgi diğer branşların yanında biraz düşük aslında. Ama böyle yavaş yavaş daha çok dereceler geldikçe, medyada gördükleri reklamın sonucunda bu sene yaz okulu kayıtlarımızda da güzel bir artış var. Olimpik bir spor olduğu için de gençlerimizin boksa gelmesini biz tavsiye ediyoruz zaten. Özellikle geçmiş pandemi döneminde hareketsiz kalan çocuklar sonuç itibari ile aşırı derecede kilo aldı, bu durum obeziteye doğru gidiyor. Birinci amacımız bu zaten, çocukların boş zamanlarında evde kalıp, kilolu sağlıksız bireyler olmasını engellemeye çalışıyoruz. İkincisi de sokakta çeşitli kötü alışkanlıklar var. Sigara, uyuşturucu ve alkol gibi. Bunların önüne geçip çocuklara bir amaç vermeyi hedefliyoruz. İster boksu hobi olarak yapsın, isterse meslek haline getirsin. Bu çocuğun tercihine kalmış. Biz mümkün oldukça sokaktaki kötülüklerden uzaklaştırmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

                                                                        KAYSERİ’DE SPORA OLAN İLGİ BÜYÜYOR

Son yıllarda Türkiye’de spora olan ilginin Gençlik ve Spor Bakanlığı katkıları ile arttığını vurgulayan Öztürk: “Yakın zamanda Kırıkkale’de düzenlenen Türkiye şampiyonasında üç tane Kayserili kızımız Türkiye şampiyonu oldu. Geçmiş zamanlarda da yine benim kendi sporcum milli takım seçmelerine kadar ilerledi. Ama maalesef devamı gelmedi. Yine çalışmalarına devam ediyor. Özellikle belirli dönem boks sadece erkek sporu olarak biliniyordu. Ama şuan Türkiye genelinde kızlardan daha çok başarı görüyoruz. Kayseri’de de büyük bir başarı geliyor. İnşallah daha da gelecek. Hem yetenek olarak boks, dışarıdan bakılınca sadece bir dövüş sporu olarak görülüyor ama aslında bir savunma sporudur. En çok yetenek gerektiren sporlardan birisidir. El, göz ve ayak koordinasyonunu çok fazla kullanıyoruz. Bir de üstüne güç sarf ediliyor. Burada antrenmanlarımız çok yoğun ve yorucu oluyor. Ama çocukların güçten düşmemesi için biz beslenme ve uyku düzeni konusunda da asitli içeceklerden uzak durmaları konusunda da gerekli uyarıları yapıp, çocukları sporcu yapmayı amaçlıyoruz. Boks özellikle olimpik bir spor olduğu için Türkiye’de veya Avrupa’da bir derece yapmış, ilk üçe girmiş olma kaydıyla hem üniversiteye girerken ekstra bir puan sağlıyor hem de olimpik bir spor olduğu için atamada ön sıraya ilerletiyor çocukları. Bu şekilde faydalarını da görüyoruz. Örneğin, olimpiyat hazırlık merkezleri var Türkiye’de, çocuklar bu hazırlık merkezlerine seçildiği zaman orada ilerleme şansı oluyor. Orada milli takımın antrenörleri ile beraber çalışıyor. Devlet isteklerini karşılıyor. Özellikle son zamanlarda sayın bakanımızın da göstermiş olduğu ilgi ile birlikte spora olan ilgi aşırı derecede arttı. İmkanlar arttı. Okullara girerken verdiği puanlar arttı.  Zaten aileleri de biraz bu konular cezbediyor” ifadelerini kullandı.