ARIK: “HER GÜN ORTALAMA 40 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE UĞRUYOR”

ARIK: “HER GÜN ORTALAMA 40 SAĞLIK ÇALIŞANI ŞİDDETE UĞRUYOR”

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Konya’da görev esnasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden DR Ekrem Karakaya için başsağlığı diledi.

CHP Kayseri Milletvekili Çetin Arık, Konya’da görev esnasında uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybeden Develi’li doktor Ekrem Karakaya için başsağlığı diledi. Türkiye’de her gün ortalama 40 sağlık personelinin fiziksel ve Psikolojik şiddete maruz kaldığını ifade eden Arık, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin temel sebebinin sağlık sistemi olduğunu söyledi.

Sağlık çalışanlarına uygulanan şiddetin temelinde sağlık sistemi olduğunu belirten Arık: “Gerçekten, ben bugün çok üzgünüm. Dün bir meslektaşımın, bir hemşehrimizin, Konya’da bir doktorumuzun hunharca katledilmesi bir doktor olarak gerçekten çok canımı yaktı. Buradan bir kez daha Kayserimize, memleketimize, hemşehrimizin ailesine, sağlık camiasına baş sağlığı diliyorum. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun. Bir insan düşünün gece gündüz çalışıyor. Yirmi dört saat çalışıyor. Uykusuz kalıyor. Bir pandemi dönemini hatırlayın, o dönem de hepimiz birbirimizden kaçtık. Ama bu doktorlar, sağlık çalışanları, akciğerini dinleyip, nabzını ölçtü hemşireler. Kendi hayatını kaybedeceğini bile bile başka bir hayatı kurtarmak için can siperane çalıştı. Peki niçin öldürülüyor bu insanlar. Niçin şiddete uğruyor. Nedir bu acımasızlık, Türkiye’de her gün ortalama 40 sağlık çalışanı fiziksel, psikolojik ve sözel şiddet biçimlerinden birine maruz kalıyor. Bugün Kayserili bir doktorumuz öldürüldü ise, katledildi ise, görev şehidi olduysa buna azmettiren iktidar partisinin ta kendisidir. Bu iktidar partisidir ki oy uğruna, toplumun daha büyük bir kesimini yanına alma adına doktorları hedef gösterdi. Şöyle dedi genel başkanları, doktor efendi dönemi bitti. Doktor efendi mani peşinde. Doktor efendi hastanın elinden cebini çek dedi. Kendilerinin eli de sürekli fakirin, fukaranın cebinde oldu. Doktorlar hedef gösterildi. Maalesef ki bu dil, sağlık çalışanlarının öldürülmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bugün bu kadar şiddet uygulanmasının bir sebebi de sağlık sisteminin ta kendisidir. Şuan ki sağlıkta dönüşüm dedikleri ve bundan iktidar oldukları sağlık sistemidir” ifadelerini kullandı.