Ali Dağ’a ulaşım kolaylaşacak, yamaç paraşütü iniş ve kalkış noktası düzenlenecek

Ali Dağ’a ulaşım kolaylaşacak, yamaç paraşütü iniş ve kalkış noktası düzenlenecek

Kayseri İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, Ali Dağ’da düzenlemeler yapıldığını ve ulaşımın daha kolay hale geleceğini söyledi.
Kayseradar ve Radyoradar ortak yayınında ‘Gün Ortası’ programına konuk olan İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun, şehrin kültür ve turizm konusunu değerlendirdi. Kapadokya’nın giriş kapısı konumundaki Soğanlı Vadisi’nin birçok etkinlikle tanıtıldığını belirten Dursun bölgenin ilerleyen zamanlarda ekonomiye katkı sağlayacağını ifade etti. Soğanlı’nın coğrafi ve tarihi yapısıyla dikkat çeken bir yer olduğunu vurgulayan Dursun, “Soğanlı Vadisi, Yeşilhisar ilçemizin bir bölümünü oluşturuyor. Gerçekten muhteşem bir yer. Tanınırlığının da arttırılmasına yönelik çalışmalar gerçekleştiriliyor. Her gidenin gördüğünde çok beğendiği bir yer. Sıcak hava balonları uçuşu da başladı, ciddi bir ilgi var. Hava şartlarının uygunluğuna göre uçuş gerçekleştiriliyor ancak genellikle her sabah uçuyor. Erdemli Vadisi de yine görülmesi gereken farklı dokulara sahip bir yer. Ziyaretçi sayısı arttıkça da bölgenin tanınırlığı artacak, orada yapılan çalışmalarla da şehrin ekonomisine katkı sağlanacak. Bölgede, konaklama adına çalışmalar gerçekleştiriliyor. Nerede konaklanabileceğine dair alternatif yerler bakılıyor” diye konuştu.

‘ERCİYES HEM KAYAK, HEM SPOR MERKEZİDİR’

Erciyes’te önümüzdeki sezonun daha iyi geçeceğini belirten Müdür Dursun, “Erciyes Kayak Merkezi dünyaca tanınan bir yer. Geçen sezon iyi geçti. Bu yıl daha da iyi olmasını bekliyoruz. Yapımı devam eden oteller var. İhalesi yapıldı bunu da dahil edersek 7 otelimiz var. Bölgede oldukça çeşitli etkinlikler de düzenleniyor. Çeşitli illerden sporcular geliyor, antrenman yapıyorlar. Bu açıdan baktığımızda da Erciyes hem kayak merkezi hem de spor merkezidir. İncesu’da Merzifonlu Karamustafapaşa Külliyesi var, orada ciddi çalışmalar var. Arasta çarşısı yenilendi. İlçedeki kilisenin restorasyonu devam ediyor, bittiğinde hem müze olarak hizmet verecek hem de binanın kendisinin tarihi bir doku olmasından dolayı hoş bir görüntü olacak. 2 yıldır Örenşehir’de mozaik kazıları yapıyoruz ve nitelikli mozaikler ortaya çıkardık. Kazılarda alanın belli bir düzenlenmesi yapıldıktan sonra inşallah seneye ziyaretçilere açılacak” dedi.

‘KAYSERİ HALKININ TİYATROYA İLGİSİ VAR’

Kayseri’de tiyatro konusunda da birçok çalışma olduğunu ve yeni sezonda oldukça farklı çalışmalar olacağını söyleyen Kültür ve Turizm Müdürü Dursun, “Devlet tiyatromuzda farklı illerden turne için gelen sanatçılarımızın oyunlarını sahnelemeye devam ediyoruz. 24 Kasım’a kadar Konya’dan gelen ekip sahne alacak ve 24 Kasım’ı da öğretmenlerimize ayırdık. ‘Çemberin 6 Noktası’ adlı oyunumuz öğretmenlerimiz için sergilenecek. Tiyatro salonumuzda yenilemeler gerçekleştirdik. Kayseri halkının tiyatroya olan ilgisi oldukça iyi. Yeni sezonda dolu dolu oyunlar sahnelenecek” ifadelerini kullandı.

‘ŞEHRİMİZDE KÜTÜPHANELERE OLDUKÇA İLGİ VAR’

Kayseri’de kütüphane sayısının fazlalaştığını ve ilginin de yoğun olduğunu vurgulayan Müdür Dursun, “İlimizde çok sayıda kütüphane var. İlk olarak merkezdeki il halk kütüphanemizden başlayarak yenilemeye gidiyoruz. Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde millet bahçesi içerisine yeni bir kütüphane yapılıyor. Şu anki mevcut kütüphaneden çok daha büyük ve nitelikli, çeşitli bölümleri olan son dönemin kütüphane durumuna uygun şekilde yeni bir bina yapılıyor. İlçelerde de kütüphane çalışmalarımız mevcut. Çocuklarımız için de kütüphanelerde farklı aktiviteler gerçekleştiriyoruz. Erkilet, Yenişehir ve Fevzi Çakmak Mahallesinde 3 kütüphanemiz daha açılacak. Şehrimizde kütüphaneler çok yoğun ilgi var” şeklinde konuştu.

Ali Dağ’da yamaç paraşütü yapılmasının keyifli bir aktivite olduğunu ve bölgede birçok düzenleme yapılacağının altını çizen Müdür Dursun, şunları söyledi: “Ali Dağ’da yamaç paraşütleri devam ediyor. Oradaki faaliyetlerin düzenli ve kontrollü şekilde yapılması sağlanacak. İlgi var, yakın zamanda bizler de uçuş gerçekleştirdik. Talas Belediyesi bölgede çalışma gerçekleştiriyor; kalkış ve iniş noktasında düzenlemeler yapılıyor. Öte yandan ulaşım daha düzenli hale getirilecek.”