2022’nin son güneş tutulması Kayseri’den görülecek

2022’nin son güneş tutulması Kayseri’den görülecek

Yılın son güneş tutulmasını izlemek isteyen doğa olayı tutkunları bugün (Salı) saat 12:40 ile 15:05 aralığında gökyüzüne bakıp seyredebilecek. Parçalı güneş tutulması Kayseri’den de gözlemlenebilecek.

Güneş tutulması, Ay’ın yörünge hareketi sırasında Dünya ile Güneş arasına girmesi ve dolayısıyla Ay’ın Güneş’i kısmen ya da tümüyle örtmesi sonucunda gözlemlenen doğa olayıdır. Bu yılın ilk güneş tutulması 22 Nisan’da yaşanmıştı. Bu senenin 2’nci ve son güneş tutulması ise bugün 12:40 ve 15:05 saatleri arasında gerçekleşecek. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu çoğu Avrupa ülkelerinden izlenebilecek. Havanın açık olması sebebiyle parçalı güneş tutulması doğa olayları tutkunları tarafından izlenebilecek. Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumu (TUBİTAK) verilerine göre Türkiye’de Güneş’in yaklaşık yüzde 50’si Ay tarafından örtülecek ve tüm tutulma yaklaşık 3 saat sürecek.

Bu anı seyrederken güneşe asla özel koruma olmadan dürbün, teleskop veya çıplak gözünüzle bakmayın. Güneşi gözlemlerken normal güneş gözlüklerini kullanmak yeterli değildir. Tutulmayı izlemeyi uman gözlemciler güneş gözlemi veya tutulma gözlüğü kullanmalıdır.