Ulaşıma 900 milyon liralık yatırım

Ulaşıma 900 milyon liralık yatırım

Kayseri’de daha konforlu ve daha güvenli ulaşım için yeni raylı sistem araçları, otobüsler, kapalı duraklar, istasyonlar ve ulaşımda kolaylık sağlayacak uygulamalar ile bu alanda 900 milyon liralık yatırım yapıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yeni raylı sistem araçları, otobüsler, kapalı duraklar, istasyonlar, toplu ulaşımda indirimler ve ulaşımda kolaylık sağlayacak uygulamalar gibi birçok proje hizmete sunuldu. Şehirde toplu ulaşımın önemli unsurlarından olan Raylı Sistem ağı genişletmelerinin sürdüğünü, söyleyen Büyükkılıç, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanmak üzere olan raylı sistem hatlarında kullanılmak üzere 647 milyon TL maliyetle 11 adet raylı sistem aracı alındığını ifade etti.


Ulaşım filosuna yeni otobüsler eklediklerini hatırlatarak, bu kapsamda 24 adet yeni otobüsün devreye alındığını, 12 adet körüklü otobüslerin de çok yakında Kayserili hemşerilerinin hizmetine gireceğini, bu hizmetin toplam maliyetinin 120 milyon TL olduğunu dile getiren Büyükkılıç, toplu taşıma araçlarını bekleyen yolculara özel çok fonksiyonlu kapalı durakları hayata geçirdiklerini söyledi. Büyükkılıç, “Mini kitaplıktan şarj ünitelerine, internet hizmetlerinden WC’lere kadar tam donanımlı ‘kapalı durak’ projesini şehrimize kazandırdık. Maliyeti 2 milyon TL olan 8 adet kapalı durağı hizmete aldık. Ayrıca Kaleönü ve Kiçikapı bölgelerinde Park et Vale hizmeti devreye alınmıştır. KAYBİS istasyon sayısını 56’ya çıkarttık. Toplu ulaşıma online ve mobil bakiye yükleme Banka/Kredi kartları ve NFC ile ödeme seçeneklerini getirdik. 80 dakika içerisinde 2 ücretsiz aktarma uygulamasını başlattık” şeklinde konuştu.

ULAŞIM ALANINDA KOLAYLIK SAĞLAYACAK UYGULAMALAR
Ulaşım alanında kolaylık sağlayacak uygulamalardan da söz eden Büyükkılıç, “Raylı Sistem İstasyonları’nda yolcu bilgilendirme ekranlarını devreye aldık. 6,9 milyon TL güncel yatırım bedeli ile 23 noktaya otomatik bilet dolum makinesi ilave ettik. İndirimli Abonman Kartı 100 TL’ye, Tam Abonman Kartı 300 TL‘ye indirdik. İndirimli abonman kullanıcı sayısında 14 kattan fazla artış sağladık. Ayrıca akıllı trafik yönetiminin gerçekleştirileceği ‘‘Trafik Kontrol Merkezi’’ yapımı tamamlanmış ve hizmete açılmıştır. İlk etapta 55 adet Kavşak Akıllı Kavşak’a çevrilmiş, 73 kavşakta ise çalışmalar devam etmektedir. 26 milyon TL’ye mal olan projede, bu kavşakların tamamlanmasıyla mevcut trafiğin yüzde 80’i yönetilecek konuma gelecektir. 35 milyon TL maliyetli Yatay Düşey Trafik İşaretlemeleri, Yol Çizgi Boya İşleri ve bu işlemler için makine teçhizat alımı gerçekleştirilmiştir. Öte yandan 65 milyon TL’lik belediyemiz bünyesinde kullanılmak üzere 24 Adet İş Makinası da alınmıştır” ifadelerini kullandı.
Büyükkılıç, bu yatırımların toplam maliyetinin 900 milyon lirayı aştığını, Kayserililere daha konforlu ve daha güvenli ulaşım için yatırımlarının hız kesmeden süreceğini sözlerine ekledi.