Özhaseki, Çiçek ve Büyükkılıç’tan, ‘turizm inceleme’ gezisi

Özhaseki, Çiçek ve Büyükkılıç’tan, ‘turizm inceleme’ gezisi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, Vali Gökmen Çiçek ve Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç kent merkezindeki tarih ve turizm noktalarında incelemelerde bulundu.

Kent merkezindeki tarih ve turizm noktalarına gerçekleşen inceleme gezisinde, AK Parti Milletvekilleri İsmail Emrah Karayel, İsmail Tamer, Melikgazi Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu, AK Parti Melikgazi İlçe Başkanı Gökhan Ülke, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hamdi Elcuman, daire başkanları ve turizm işletmeleri temsilcileri de hazır bulundu.

Turizm gezisi kapsamında heyet, kent merkezindeki tarihi ve turizm değeri taşıyan yapıları ziyaret ederken, bir dönem Kayserili tüccarlar tarafından ticarethane olarak kullanılan Hatuniye Medresesi içerisindeki yapılar için oluşturulan projeleri inceledi.

YAZMA ESERLER İNCELENDİ

Gezi heyetinin diğer durağı Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı bünyesindeki Raşit Efendi Yazma Eserler Kütüphanesi oldu. Heyet, kütüphanede bulunan ‘Muhtasaru’l Oklidis ve Muhtasaru’l Miscitî’ eserlerinin tek cilt halinde toplandığı tarihin bilinen el yazması ilk geometri kitabını inceledi. Ayrıca Özhaseki, Vali Çiçek ve Büyükkılıç, ile birlikte kütüphane içerisindeki birbirinden değerli yazma eserleri inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Heyet daha sonra Tarihî Kayseri Mahallesinde incelemelerde bulunarak, yapılacak olan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

Öte yandan Melik Mehmet Gazi Türbesi’ni de ziyaret eden Büyükkılıç, gezi esnasında vatandaşlarla ve öğrencilerle kucaklaşarak onlarla sohbet etti, vatandaşların taleplerini dinledi.